Forrás: m1 Híradó/MTI | 2011. december 19. hétfő 19:48 |
A professzor azt állítja, hogy megakadályozható a felnőttkori cukorbetegség kialakulása, illetve akár gyógyítható is.
Milliókon segíthet egy pécsi professzor felfedezése, aki megfejtette a 2-es típusú cukorbetegség egyik kiváltó okát. Titokban és szinte csak saját pénzből végezte a kutatásokat. Kollégái évekig nem akartak hinni a professzornak, aki a hétvégéit is a klinikán töltötte. Nyolcévnyi kutatás után most azt állítja, hogy megakadályozható a felnőttkori cukorbetegség kialakulása, illetve akár gyógyítható is. Egy ilyen készítmény kifejlesztése és gyártása azonban több százmillió dollárba kerülhet.
Mostoha körülmények
Wittmann István 8 éves kutatás után rájött, hogy cukorbetegség miatt a sejt nem érzékeli az inzulint, így nem kezdi el a cukrot felvenni a vérből. Mostoha körülmények között született meg a nagy felfedezés. Éjt nappallá téve dolgozott laborjában.
A klinika laborjában kizárólag PhD hallgatókkal és a közvetlen beosztottakkal dolgoztak. Ezt követően látszódtak az eredmények, amelyek beigazolták a feltételezéseket - mondta az m1 Híradónak Wittmann István professzor.
Aztán ahogy jöttek az eredmények, egyre többen csatlakoztak, mígnem egy csapat összeállt. Sőt, végül némi pénzt is sikerült szerezni. A szabadalmat a napokban adták be. Ha elfogadják, akkor pár éven belül megkezdődhet a készítmények kifejlesztése és gyártása. Ez viszont - becslések szerint - akár több száz millió dollárba is kerülhet. A gyógyszer, ha beválik, csak a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek segíthet.
2-es típusú cukorbetegség
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában több tényező is szerepet játszik. Az alapja leggyakrabban az, hogy a szervezet által termelt inzulin nem tudja megfelelő mértékben kifejteni vércukorszint-csökkentő hatását. Ez általában a harminc év feletti, arra hajlamos és nem megfelelő életmódot folytató embereknél alakul ki, de az elhízott gyermekek körében is egyre gyakoribb.
Aki ebben a betegségben szenved, kevésbé érzékeny a cukor sejtekbe való bejutását szabályozó hormon, az inzulin iránt. A szervezet termel ugyan inzulint, de nem elegendőt ahhoz, hogy ez a normális vércukorszintet biztosítani tudja. Ezért szükségük lehet gyógyszeres kezelésre, egyes esetekben inzulinra is. A pécsi kutatók arra jöttek rá, hogy a problémát az egyik aminosav végleges módosulása okozza.
A felfedezés magában hordozza a kezelhetőség lehetőségét is. Ha a pécsi egyetem ezzel kapcsolatos és a napokban benyújtott szabadalmát megadják, néhány éven belül olyan gyógyszerek és táplálékkiegészítők állhatnak a betegek rendelkezésére, amelyekkel megállíthatják állapotuk romlását.
Még nincs szó kezelésről
Wittmann István megjegyezte: feltételezik, hogy gyógyszeres kezeléssel, táplálékkiegészítőkkel "kiűzhető" a kóros aminosav, vagy csökkenthetők beépülési esélyei, ezáltal javulhat a betegek inzulinérzéketlensége. Azt gondolják ugyanis, hogy ez történik az áttörési jelenség során is: kéthetes intenzív inzulinkezeléssel csökkentik a kóros aminosav képződését.
"A napokban beadott szabadalom az inzulinérzéketlenség, vagy hormonrezisztencia kialakulásáról szól. Itt még nincs szó kezelésről.
Ha a szabadalmat megadják, és elegendő anyagi forrás áll rendelkezésére, folytatódhatnak az elméleti kutatások, és csak ezután jöhetnek a humán kísérletek. Hosszú évekre van szükség, amíg az új gyógyszerek és táplálékkiegészítők a mindennapos gyakorlatban alkalmazhatókká válnak" - mondta a klinika vezetője.
Magyarországon egymillió cukorbeteg él és ugyanennyien vannak a betegséget megelőző állapotban. Utóbbiak közül sokan nem vizsgáltatják ki magukat. A pécsi kutatók felfedezése nemcsak a cukorbetegség, hanem anyagcsere-problémák, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében és a rákgyógyításban is segíthet.