- MTI
- Forrás: Index.hu | 2009. június 8., hétfő 10:50
A bájos gyermekarcok a női agyban ugyanazt a területet, a jutalomközpontot aktivizálják, állítják a münsteri Wilhelms egyetem kutatói.
Neurobiológusok megvizsgálták, hogy a tipikus gyermeki vonások, mint a nagy szemek, a kerek fej és a magas homlok milyen reakciókat váltanak ki az agyban. A tudósoknak sikerült beazonosítani az aktivált agyterületet, így neurofiziológiai magyarázatot kaptak arra, hogy mi veszi rá az embereket a gyermekkel való törődésre.
Melanie Glocker kutató a vizsgálathoz babafényképeket változtatott meg. Ugyanazt a babát nagyobb vagy kisebb szemekkel, illetve különösen kerek vagy keskeny arccal ruházta fel. Gyermektelen nőknek mutatták meg a fényképeket, agyműködésüket funkcionális mágneses rezonancia tomográfiával mérték.
Ahogy egyre bájosabbá váltak az arcok, úgy nőtt a nucleus accumbens, az agy motivációért, örömérzetért és jutalmazásért felelős régiójának az aktivitása. Emellett más agyterületek is dolgoztak ilyenkor, például azok, amelyek az arcok feldolgozásánál és a figyelemnél jutnak szerephez.
A kutatók szerint a férfiaknál is hasonló agyi folyamatok mehetnek végbe ilyenkor. "A jutalomközpont megmozgatása jelentheti azt a neurofiziológiás folyamatot, amellyel a gyermeki séma előhívja a gondoskodást - méghozzá a gyermek és a megfigyelő közti rokonságtól függetlenül" - mondta Glocker.